Darius Noreika. Kaip „Finbee“ augina dūzgiantį finansinių sprendimų avilį

 

Ką „Finbee“ turi bendro su bitėmis, kokią grąžą gauna investuojai, ką itin vertina ne tik Lietuvos, bet ir užsienio klientai, į kokią užsienio rinką bendrovė planuoja žengti artimiausiu metu – apie visa tai interviu su „Finbee“ direktoriumi Dariumi Noreika.

 

Ar galite trumpai apibūdinti „Finbee“ ir kaip sugalvojote sąsają su bitėmis?

Savo P2P skolinimo platformai pasirinkome pavadinimą „Finbee“, nes jis sklandžiai sujungia finansus su teigiama bičių simbolika. Tai paprastas ir aiškus prekės ženklas tiek lietuvių, tiek anglų kalbomis.

Į bites paprastai žiūrime kaip į darbščius ir vertę kuriančius sutvėrimus, kurie klesti tik kartu su geru bitininku. Tai puikiai dera su mūsų įmonės vertybėmis. Mes žiūrime į savo platformą kaip į avilį, kuriame skolintojai, paskolų gavėjai ir platformos operatorius bendradarbiauja, kad sukurtų vertę visiems dalyvaujantiems. Kad avilys klestėtų, jį turi valdyti patikima ir apdairi komanda, besilaikanti aukščiausių profesinių standartų.

Kas paskatino įkurti šią įmonę?

 

2015 m. mano buvęs verslo partneris susidūrė su problema, kaip finansuoti paskolas žmonėms ir toliau auginti keletą metų vystytą paskolų verslą. Kadangi institucinis kapitalas mažiem verslam sunkiai prieinamas, jis ieškojo alternatyvaus paskolų finansavimo būdo. Tuo pat metu aš turėdamas daugiau nei 8 metų bankininkystės patirtį, pamačiau tradicinės bankininkystės sistemos trūkumus ir tikėjau, kad galiu sukurti įmonę, kuri būtų ir puiki vieta dirbti, ir kurtų vertę klientams. Ši vizija mus paskatino sukurti „Finbee“. Pradėjusi nuo 4 žmonių, šiandien „Finbee“ išaugo į dinamišką beveik 60 atsidavusių profesionalų komandą.

Darius Noreika Finbee investavimas

 

Kokios yra „Finbee“ investicijų rūšys?

Mes siūlome du investicinius produktus: vartojimo paskolas ir verslo paskolas mažoms įmonėms. Visos paskolos yra išduodamos Lietuvoje, nuo 2016 metų visiškai reguliuojamoje rinkoje su stipria kreditorių apsauga. Ši aplinka leidžia investuotojams uždirbti stabilią dviženklę grąžą stipriai nerizikuojant.

Kaip ieškote potencialių investuotojų?

„Finbee“ turime dviejų tipų investuotojus: mažmeninius ir institucinius.

Nuo 2015 m. kliovėmės natūraliu smulkių investuotojų augimu. Siekdami patenkinti vis didėjančią paskolų paklausą, neseniai pradėjome „Pakviesk draugą“ programą, skirtą išplėsti mūsų mažmeninių investuotojų bazę.

Kartu su mažmeniniais investuotojais aktyviai ieškome potencialių institucinių investuotojų, norinčių investuoti į P2P paskolas. Per pastaruosius kelerius metus su instituciniais investuotojais sudarėme 4 sandorius, dauguma jų – septynženklėmis sumomis, įskaitant valstybės agentūrą „Invega“.

Kas yra jūsų komandoje ir kaip jūs vienas kitą papildote?

Didžioji mūsų vadovų komandos dalis turi daugiametę patirtį bankininkystės ir fintech srityse. Kadangi paskolas administruojame per visą jų gyvavimo ciklą, nuo išdavimo iki pilno išieškojimo, todėl mums reikia kompetentinų žmonių, kurie užtikrintų sklandžius procesus visuose paskolos gyvavimo etapuose.

Veiklos pradžioje visus verslo aspektus tvarkė nedidelė komanda. Dabar, kai plečiamės, specializavomės savo vaidmenimis komandoje, pasiskorstome siauresnes atsakomybes, todėl komandos nariai gali sutelkti dėmesį į konkrečias funkcijas. Ši specializacija leidžia išnaudoti gilią mūsų komandos patirtį, palaiko efektyvius verslo procesus ir leidžia užtikrinti spartų, tačiau tvarų augimą.

Kaip esate reguliuojami ir ką tai reiškia jūsų investuotojams?

„Finbee“ yra visiškai reguliuojama nuo 2016 m. ir turi tris licencijas: vartojimo kredito davėjo ir tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus, kas mums leidžia teikti paskolas žmonėms, Europos sutelktinio finansavimo paslaugų teikėjų (ECSP) licenciją, kuri mus įgalina finansuoti smulkų verslą, ir elektroninių pinigų įstaigos licenciją, kas leidžia teikti mokėjimo paslaugas, susijusias su paskolų sutarčių administravimo. Visas mūsų vykdomas veiklas prižiūri Lietuvos Bankas.

Toks veiklos modelis mums leidžia sukurti gerą vartotojo patirtį mūsų investuotojams, kadangi pakanka užsiregistruoti „Finbee“ ir galite pradėti investavimą. Skirtingai nei daugumoje kitų lietuviškų platformų, atskiros mokėjimo sąskaitos pas mokėjimų teikėją atidaryti nereikia. Tą ypač vertina užsienio investuotojai.

Apskritai reglamentavimas sukuria saugią aplinką investuotojams ir sumažina sukčiavimo riziką.

Kokia yra potenciali „Finbee“ investuotojo grąža?

Turėdami beveik dešimtmečio patirtį rinkoje, sukaupėme daug duomenų apie paskolas, kurios perėjo visą ciklą nuo suteikimo iki išieškojimo ir grąžinimo. Šiuos duomenis naudojame būsimai grąžai prognozuoti.

Remiantis dabartinėmis palūkanų normomis, istoriniais portfelio ir skolų išieškojimo rezultatais, investuotojai gali tikėtis uždirbti 13,5 % ikimokestinę grąžą investuodami į vartojimo paskolas ir 11,5 % grąžą investuodami į verslo paskolas.

Grąža skiriasi priklausomai nuo rizikos – kuo didesnė rizika, tuo didesnis tikėtinas atlygis. Pavyzdžiui, rizikingiausios vartojimo paskolos generuoja 15,9 % investicinę grąžą prieš mokesčius.

Finbee grąža

Kokių svarbiausių tikslų siekiate šiemet?

Pagrindinį dėmesį skiriame tvariam augimui užtikrinti. Pelningai dirbame nuo 2017 m., o pernai grupės EBITDA viršijo 1 mln. Eur.

Turime tikslą iki metų pabaigos pasiekti 200 mln. Eur vartojimo ir verslo paskolų išdavimų apimtį. Be to, planuojame išplėsti verslo skolinimo paslaugas į Lenkiją.

Taip pat gali būti įdomu