Dešimt metų versle: „Kliūtys tam ir yra, kad jas įveiktum, o įveikęs – žengtum pirmyn tik dar labiau sustiprėjęs“

Iš užsienio atvežta daug žadanti idėja, nesklandus startas, netikėta žinia, privertusi užsidaryti, laiku ir vietoje gauta užklausa, atvedusi iki niekada neplanuotos veiklos, o dabar – aktyvi plėtra ir didžiulis noras prisidėti prie vaikų sveiko gyvenimo būdo – visa tai verslininko Daivio Urbos jau bene dešimties metų kelyje. Tiesa, šių laikų realijos verčia spręsti neplanuotus naujus iššūkius, bet jie negąsdina, tik skatina ieškoti efektyvių sprendimų.

Vos tik atsidarius sulaukė netikėtos žinios

Daivis Urba, kitąmet dešimtmetį švęsiančios „Patatos bistro“ vadovas, pasakoja, kad per šį laikotarpį įmonė nuolat keitėsi. „Dabar pagrindinė mūsų veikla – vaikų maitinimas. Maitiname tiek privačiuose, tiek valstybiniuose vaikų darželiuose ir mokyklose Kaune bei rajone. Tačiau pirminė įmonės idėja buvo visai kitokia“, – pradeda pasakojimą D. Urba.

Įmonės pavadinimas, kaip pasakoja pašnekovas, atspindi pirminę verslo idėją: „Veiklą pradėjome nuo bistro, kuriame pasiūlėme ragauti įdarytas bulves. Idėja nebuvo nauja, nusižiūrėjome užsienio šalyse ir tuo metu pagalvojome, kad lietuvaičiams artima bulvė su pagardais taps mėgstamu patiekalu.“

Tačiau šiems planams nebuvo lemta išsipildyti. „Ilgai ieškoję vietos įkurti mūsų bistro ir nepavykus susitarti su prekybos centrais dėl patalpų nuomos, nusprendėme įdarytas bulves pardavinėti Kauno centre, Laisvės alėjoje. Atidarę bulvyčių bistro naujai rekonstruotose patalpose, optimistiškai nusiteikę pradėjome darbus, po truputį jaukinomės pirkėjus. Išgyvenę pirmą sunkią žiemą sulaukėme netikėtos žinios – buvo paskelbta apie netrukus prasidėsiančią pagrindinės Kauno gatvės rekonstrukciją. Būtent toje dalyje, kur įkūrėme naująjį bistro. Nedelsiant turėjome suktis iš padėties, nes artimiausius dvejus metus aplink buvo planuojami statybų darbai. Netrukus buvome aptverti, prasidėjo gatvės rekonstrukcija ir tapome izoliuoti nuo išorinio pasaulio“, – pasakoja D. Urba.

Teko keisti veiklą

Ne veltui sakoma, kad niekas nevyksta veltui. Kaip tik tuo metu „Patatos bistro“ komanda gavo užklausą dėl maitinimo paslaugų teikimo naujam privačiam vaikų darželiui.

„Prieš tai su vaikų darželių maitinimu patirties neturėjome, bet mums tai pasirodė labai įdomi kryptis. Įsigilinę į vaikų maitinimo subtilybes, ėmėmės šio darbo. Kadangi klientų į naująjį bistro užsukdavo vis mažiau, turėjome marias laiko maistui gaminti ir išvežti. Ėmėme aktyviai ieškoti daugiau ugdymo įstaigų, kurioms būtų reikalinga maitinimo tiekimo paslauga. Su laiku mūsų aptarnaujamų darželių skaičius sparčiai augo. Nuomojamose patalpose miesto centre tapo ankšta, sudėtingas ir transporto eismas. Todėl su skaudančia širdimi nusprendėme uždaryti bistro, palikti renovuotas patalpas ir persikelti į erdvesnį maisto gamybos cechą, kurį pritaikėme išskirtinai vaikų maitinimui organizuoti“, – pasakoja D. Urba.

Neilgai trukus komanda, dar geriau susipažinusi su vaikų maitinimo ypatumais, įgavusi daugiau patirties, nusprendė imtis maitinimo veiklos ir mokyklose. „Tai buvo labai svarbus ir atsakingas žingsnis. Matydami, kaip vaikų maitinimas mokyklose „stagnuoja“, nusprendėme, kad dirbsime kitaip, sieksime pakeisti susiformavusį neigiamą mokyklų valgyklų įvaizdį, – sako D. Urba ir papildo, kad kasmet įmonės aptarnaujamų mokyklų valgyklų skaičius didėja. – Šiuo metu kasdien ne tik maitiname, bet ir edukuojame apie 5–6 tūkstančius Kauno vaikų.“

verslo paskola

Ekonominė situacija skatina ieškoti efektyvesnių veiklos sprendimų

Pastarojo laikotarpio realijos – pandemija, karas, energetikos krizė, infliacija – kaip pasakoja D. Urba, neatsiėjo be pasekmių.

„Per pandemiją, karantiną, dėl veiklos suvaržymų patyrėme nuostolių, o įsiskolinimus VMI bei Sodrai tenka mokėti dar ir šiandien. Pastarojo pusmečio sukrėtimai, energetikos krizė turėjo didelės įtakos paslaugų kainoms, kurios atsispindi mūsų sąskaitose klientams. Esant didelei infliacijai negalime pamiršti ir savo darbuotojų, kurių šiuo metu turime 65. Nuolat didiname atlyginimų kartelę, stengiamės kurti kuo palankesnes darbo sąlygas, atsižvelgiame į individualius poreikius. Tai reikalauja papildomų išlaidų, tačiau suprantame, kad tik taip galime užtikrinti verslo stabilumą ir tęstinumą“, – įsitikinęs verslininkas.

Susidariusi situacija paskatino ieškoti efektyvesnių veiklos sprendimų. Pirmiausia – trumpinti produktų tiekimo grandines – ieškoti galimybių įsigyti prekių tiesiogiai iš gamintojų. Taip pat – atnaujinti įrengimus, leidžiančius užtikrinti mažesnį elektros energijos suvartojimą. „Dirbame mokyklų, darželių valgyklose, todėl esame priklausomi nuo pastatų savininkų, neturime galimybių patys išsikelti saulės elektrinių ar diegti panašių sprendimų, todėl investuojame į energiją taupančią įrangą, nes, kaip žinia, darbas virtuvėje neatsiejamas nuo elektrą naudojančios technikos. Taip pat atnaujiname ir savo transporto parką“, – pasakoja verslininkas.

Investicijos į plėtrą atsiperka

  1. Urba pasakoja, kad visame verslo kūrimo kelyje plėtra nebūtų įmanoma be papildomo finansavimo – verslo paskolos. „Yra tekę skolintis jau keletą kartų – bistro projektui įgyvendinti, naujo gamybinio cecho įrengimo darbams, esame pasinaudoję ir COVID-19 lengvatine paskola, kad išgyventume karantiną ir jo pasekmes. Kitaip augti negalėtume, be to, matome, kad investicijos atsiperka. Dabar papildomi pinigai neišvengiamai reikalingi naujai atidaromoms valgykloms įrengti, maisto gamybos įrangai modernizuoti. Štai visai neseniai ėmėme paskolą iš „Finbee Verslui“ tam, kad atidarytume naują maitinimo padalinį vienoje iš Kauno gimnazijų“, – pasakoja verslininkas ir papildo, kad pastarajam projektui reikėjo 20 tūkst. eurų paskolos verslo plėtrai.

Nepaisant visų kylančių iššūkių, verslininkas įsitikinęs – kelyje pasitaikančios kliūtys tam ir yra, kad jas įveiktum, o įveikęs – žengtum pirmyn tik dar labiau sustiprėjęs. „Tik įveikdamas iškilusias kliūtis gali augti kaip vadovas, verslas. Svarbiausia yra suburti vieningą, kompetentingą ir nebijantį iššūkių darbuotojų kolektyvą. Vaikų maitinimo veikla yra labai kompleksiška ir atsakinga. Šioje srityje dar turime labai daug darbų nuveikti, kad mūsų mokyklinių valgyklėlių reputacija būtų apginta“, – sako D. Urba.

 

Istorija aprašyta naujienų portale DELFI.

Taip pat gali būti įdomu