2022-ieji atnešė nemažai iššūkių Lietuvos verslams: neregėtas aukštumas pasiekusią infliaciją, energetikos kainų šuolį ir dėl karo prasidėjusį tiekimo grandinių sutrikimą. Tačiau įmonių plėtra ir investicijos veiklai užtikrinti nesustojo – paskolų skaičius verslui ir toliau augo. Alternatyvus finansuotojas „Finbee Verslui“ suteikė 936 paskolas smulkioms ir vidutinėms įmonėms, tai bene 65 proc. daugiau nei 2021 m., o bendra paskolų suma pasiekė net 15,2 mln. eurų – 90 proc. daugiau nei užpernai.
„Įmonės neišvengiamai reaguoja į aplinką ir daugiausiai skolinasi investicijoms sumažinti energetikos išteklius bei padidinti našumą, kai kurios – padengti brangstančių žaliavų kaštus. Pamečiui turime vis daugiau galimybių augti kartu su mūsų klientais – yra verslų, kuriems išdavėme nedideles paskolas, bet jie sparčiai plėtėsi per metus ir dėl to galėjome finansuoti juos papildomai. Jau ne pirmus metus stebime didėjantį verslo pasitikėjimą alternatyviais finansuotojais. Smulkiam verslui laikas yra itin brangus ir jie nenori jo gaišti su tradiciniais finansuotojais, kai paraiškų teikimas ir atsakymas užtrunka kur kas ilgiau ir labai dažnai jis būna neigiamas. Pasak Europos Komisijos atliktos apklausos, Lietuva tarp Europos Sąjungos šalių pirmauja pagal bankų atmestų paraiškų skaičių: Lietuvoje bankai atmeta 32 proc. verslo paskolos paraiškų pasiskolinti, kai ES vidurkis – 7 proc. Įmones domina lankstus verslo finansavimas su fiksuotomis palūkanomis ir nemokamo grąžinimo galimybėmis”, – sako „Finbee Verslui“ vadovas Tomas Mačiulaitis.
Jis atkreipia dėmesį, kad ir toliau itin paklausios išliko valstybės finansuojamos paskolos pagal „Avietės” programą – pagal ją „Finbee Verslui” pernai suteikė paskolų už daugiau nei 13 mln. eurų, tai 86 proc. daugiau nei 2021 m.
Skolinosi plėtrai ir apyvartinėms lėšoms
T. Mačiulaičio teigimu, daugiausia paskolų pernai suteikta mažmeninės prekybos (2,4 mln. eurų), statybos (2,35 mln. eurų), didmeninės prekybos (2,25 mln. eurų) bei transporto ir logistikos (1,67 mln. eurų) sektoriams. Lyginant su 2021-ais metais, tai bene 70 proc. daugiau – nuo 5 mln. iki 8,6 mln. eurų.
Lietuvos bendrovės tradiciškai skolinosi įmonės plėtrai, investicijoms (statybos ar gamybos įrangai, transporto priemonėms įsigyti, kompiuterinei įrangai), taip pat daugelis paskolas naudojo apyvartinių lėšų trūkumo padengimui, ypač metų pabaigoje, kai tiekėjai sutrumpino atsiskaitymo terminus ar pradėjo vėluoti atsiskaitymai iš partnerių.
„Kalbant apie artimiausius šių metų mėnesius, verslai įvardija, kad situacija šiuo metu atrodo geriau, nei jie tikėjosi rudenį, tačiau į tolesnę plėtrą žiūri rezervuotai. Galime tikėtis, kad didžioji dalis investicijų bus nukreipta išlaidoms mažinti, o ne pajamoms didinti. Investicijos ir toliau bus susijusios su energijos kaštų mažinimu ir veiklos efektyvinimu. Taip pat matome, kad ir toliau išlieka didelis poreikis apyvartiniam kapitalui didinti – verslai nori turėti finansinę pagalvę dėl galimai prastesnio žiemos sezono, užtikrinti, kad turės pinigų, jei klientai vėluos su mokėjimais. Taip pat pastebime, kad sezoniniai verslai vis anksčiau pradeda ruoštis artėjančiam sezonui ir prekes užsiperka anksčiau bei didesniais kiekiais, siekdami išvengti galimų vėlavimų”, – ateities prognozes vardija T. Mačiulaitis.
Atmetamų paraiškų mažėja
„Finbee Verslui“ vadovas taip pat pažymi, kad lyginant 2021 ir 2022 metų rezultatus, dalis klientų, kuriems pateiktas finansavimo pasiūlymas, paaugo apie 10 proc., nepaisant to, kad kai kurie sektoriai pastaraisiais mėnesiais vertinami kiek konservatyviau nei įprastai.
„Atsižvelgdami į susidariusią ekonominę situaciją, kai kurių sektorių, pavyzdžiui, statybų, logistikos, restoranų ar viešbučių bendrovių paraiškas vertiname šiek tiek griežčiau. Dažnai papildomai prašome pasidalinti vykdomų projektų pasirašytomis sutartimis, būsimų projektų preliminariomis sutartimis, prašome plačiau apie juos papasakoti, taip siekdami įvertinti įmonės būsimus pinigų srautus. Visuomet skoliname atsakingai, siekdami apsaugoti mūsų investuotojų pinigus nuo galimai didesnės rizikos. Tačiau nepaisant to, vis tiek matote, kad mus pasiekia vis daugiau geresnių, mažiau rizikingų ir atsakingų įmonių“, – sako T. Mačiulaitis.
„Finbee Verslui“ palūkanų norma paskutinį 2022 m. ketvirtį siekė 14,2 proc. „Jeigu verslas pasinaudoja dar ir palūkanų kompensavimo priemone, jos tesiekia 7,2 proc., – paaiškina T. Mačiulaitis. – Verslai su skolintomis lėšomis gali įsigyti didesnį kiekį prekių ar žaliavų už mažesnę kainą, taip užtikrindami, jog jų kaštų eilutė nebus taip stipriai paveikta. Be to, mūsų klientai finansavimą gauna fiksuotomis palūkanomis, tai reiškia, kad kylantis EURIBOR ar kiti veiksniai jų finansavimo kainos niekaip nesąlygoja.“