„Finbee Verslui“ pritraukė 35 mln. eurų investiciją, kurią nukreips į verslo finansavimą Lietuvoje

Europos investuotojas „Pollen Street Capital“ investavo į alternatyvų finansuotoją „Finbee Verslui“ 35 mln. eurų. Ši investicija leis suteikti verslo paskolas daugiau nei 1 500 Lietuvos įmonių ir finansuoti jas greičiau bei palankesnėmis sąlygomis nei iki šiol.

Skolins greičiau ir geresnėmis sąlygomis

„Mūsų misija – įgalinti šalies smulkų ir vidutinį verslą augti suteikiant jam reikalingą finansavimą. Iki dabar finansavome daugiau nei 3 000 įmonių, turime virš 2 000 aktyvių klientų ir pastaruosius 5 metus išlaikome vidutinį 60 proc. metinį paskolų išdavimų augimą. Esame dėkingi už mūsų investuotojų bendruomenės aktyvumą finansuojant šias paskolas, tačiau didėjanti klientų paklausa lėmė finansavimo trūkumą. Iki dabar likvidumą palaikydavome savomis lėšomis, bet ši partnerystė įgalins mus augti kur kas greičiau“, – komentuoja „Finbee Verslui“ vadovas Tomas Mačiulaitis.

Jis skaičiuoja, kad pernai bendrovė finansavo paskolų už daugiau nei 27 mln. eurų. Šiemet augimo tempą ketinama išlaikyti ir išduoti daugiau nei 40 mln. eurų paskolų: „Gauta investicija leis mums patenkinti rinkos poreikį ir augti kartu su daugybe įmonių, kurioms teiksime finansavimą“, – sako T. Mačiulaitis ir papildo, kad su investuotojo lėšomis „Finbee Verslui“ galės pasiūlyti paskolas verslui konkurencingesnėmis sąlygomis.

„Pirmiausia, paskolas įmonėms galėsime suteikti kur kas greičiau. Iki šiol platformoje didesnes nei 30 000 eurų paskolas finansuodavome apie savaitę ar ilgiau, bet dabar laikas nuo sutarties pasirašymo iki pinigų sąskaitoje užtruks vos kelias valandas. Taip pat iki šiol, nepriklausomai nuo kliento gebėjimo pasiskolinti, turėjome riboti maksimalią paskolos sumą, atsižvelgdami į likvidumą mūsų platformoje. Tai reiškia, jei ateidavo sąlyginai didelis verslas, norintis pasiskolinti, pavyzdžiui, 100 000 eurų ir pagal mūsų vertinimą jis tokią sumą pasiskolinti galėtų, mes vis tiek turėdavome sumažinti ją iki 50 000 Eur. Ši partnerystė leis mums finansuoti realų verslų poreikį“, – vardija T. Mačiulaitis.

„Daugelyje Europos šalių verslumas didėja, o kartu auga ir mažų ir vidutinių įmonių finansavimo poreikis, tačiau bankų kapitalo paklausai patenkinti nepakanka. „Finbee Verslui“ sukūrė patrauklų produktą Lietuvos mažoms ir vidutinėms įmonėms, norinčioms augti, ir mes džiaugiamės galėdami padėti jiems ir jų klientams šioje kelionėje. Mus sužavėjo vadovų komanda ir jų įsipareigojimas laikytis tvarios skolinimo praktikos, todėl tikimės skatinti finansavimo prieinamumą šalyje“, – komentuoja „Pollen Street Capital“ investicijų direktorius Ethanas Saggu.

T. Mačiulaitis atkreipia dėmesį, kad smulkios, iki 10 darbuotojų, įmonės sudaro apie 84 proc. visų Lietuvos juridinių asmenų – tai ekonomikos stuburas, tačiau būtent šiam segmentui prieinamumas prie finansavimo išlieka labai sudėtingas. „Dėl šios partnerystės verslai gaus reikalingą finansavimą ir tokiu būdu padėsime jiems didinti apimtis, kurti darbo vietas, mokėti daugiau mokesčių. Be kita ko, tai yra naujai pritrauktos investicijos į Lietuvą tokiu laikotarpiu, kai garsiai kalbama apie besitraukiančius užsienio investuotojus iš regiono ar vietinių investuotojų kapitalo nutekėjimą siekiant diversifikuoti investicijas geografiškai“, – pastebi T. Mačiulaitis.

„Finbee Verslui“ sandoryje atstovavo advokatų kontora „Motieka ir Audzevičius“.

Vieni pirmųjų Lietuvoje

T. Mačiulaitis sako, kad Lietuvoje „Finbee Verslui“ yra vieni pirmųjų alternatyvių skolintojų, kurie pritraukė institucinį investuotoją, tačiau tokia praktika pasaulyje yra įprasta.

„Reikia pastebėti, kad Vakaruose galimybės tarpusavio skolinimo platformose investuoti privatiems asmenims iš tiesų gerokai sumažėjo, kai į šią rinką įsiliejo institucinis kapitalas. Pavyzdžiui, amerikiečių „LendingClub“ tapo viena pirmųjų P2P platformų pasaulyje, kuri vis didino ribojimus privatiems investuotojams, kai galiausiai pilnai perėjo prie paskolų finansavimo iš institucinių investuotojų pinigų. Dar viena gerai žinoma Jungtinės Karalystės platforma „ThinCats“ nuo 2019 m. gruodžio jau yra perėjusi prie paskolų finansavimo tik iš institucinių investuotojų. Jungtinėje Karalystėje veikianti įmonė „Zopa“ taip pat pradėjo veiklą kaip P2P platforma, bet ilgainiui tapo banku, neprieinamu mažmeniniams investuotojams. Panašus pavyzdys ir su „Funding Circle“. Lietuvoje mes taip pat jau prieš kelerius metus kalbėjome apie tokį scenarijų, kad privatiems investuotojams verslo finansavimo pasiūlymų ilgainiui mažės, todėl siūlysime jiems aktyviau nukreipti investicijas į vartojimo paskolas ir verslo paskolas, užtikrintas įkeistu nekilnojamuoju ar kitu turtu“, – atkreipia dėmesį T. Mačiulaitis.

Anot jo, pagrindinė tokios tendencijos priežastis – vien iš privačių investuotojų greitas augimas sunkiai įmanomas: „Privačių investuotojų kiekis ir galimybės finansuoti paskolas auga lėčiau. Todėl įmonės, norinčios eksponentinio augimo, priverstos ieškoti institucinių pinigų, kurie leidžia kur kas greičiau finansuoti dideles sumas paskolų. Su laiku, dirbant vien su privačiais investuotojais, tampa sudėtingiau augti ar bent jau išlaikyti tas pačias skolinimo apimtis. Manau, tai yra natūralus verslo vystymasis.“

 

Apie „Finbee Verslui“

Sutelktinio finansavimo platforma „Finbee Verslui“ įkurta 2017 m. Iki šiol per ją suteikta virš 4 500 paskolų daugiau nei 3 000 mažų įmonių. Kaip alternatyvi skolintoja, ši sutelktinio finansavimo platforma yra įsipareigojusi teikti sprendimus, kurių negali pasiūlyti tradiciniai bankai, įskaitant greitesnę ir lengvesnę prieigą prie lėšų.

Apie „Pollen Street“

2013 m. įkurta „Pollen Street“ yra nepriklausoma alternatyvių investicijų valdymo bendrovė, kurios pagrindinė būstinė yra Londone, o biurai veikia ir JAV. Ji investuoja į kredito ir privataus kapitalo strategijas, orientuotas į nekilnojamojo turto, finansinių ir verslo paslaugų sektorius.

Išsamesnė informacija apie „Pollen Street Capital“: https://www.pollenstreetgroup.com/

 

Taip pat gali būti įdomu