75 proc. Lietuvos smulkaus ir vidutinio dydžio įmonių pastaruoju metu patiria neplanuotų išlaidų. Labiausiai verslai jas sieja su darbuotojų išlaikymu ir nestabilia geopolitine situacija, dėl kurios tenka reorganizuoti tam tikrus procesus. Išaugusios išlaidos dėl padidėjusių paskolos ar kelių paskolų įmokų aktualios tik mažai daliai apklaustųjų. Plėtros planus kol kas dauguma organizacijų atideda metams-dvejiems. Tokie rezultatai paaiškėjo atlikus „Finbee Verslui“ inicijuotą Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonių apklausą.
Išlaidas išaugino darbuotojų išlaikymas ir geopolitinis nestabilumas
22 proc. apklaustų įmonių atsakė, kad pastaruoju metu daugiausiai neplanuotų išlaidų tenka darbuotojams išlaikyti ir kitiems su darbuotojais susijusiems veiksniams. Tarp tokių verslų daugiau – mažmeninės prekybos, statybos, paslaugų, transporto sektorių įmonės.
19 proc. įmonių patiria didesnių išlaidų dėl nestabilios geopolitinės aplinkos ir dėl to sutikusių logistikos grandinių ar poreikio reorganizuoti darbus. Daugiausiai tarp šių verslų – gamybos, didmeninės prekybos, transporto, statybos įmonės.
8 proc. didesnių išlaidų patiria dėl transporto ir logistikos kaštų pokyčių. 6 proc. įmonių skaičiuoja, kad išlaidos išaugo dėl padidėjusių paskolų įmokų. Dažniau tai – mažmeninės prekybos sektorius.
Ketvirtadalis apklaustų verslų atsakė šiuo metu neplanuotų išlaidų nepatiriantys.
„Jau ne kartą galėjome įsitikinti, kad mūsų šalies smulkūs verslai geba greitai prisitaikyti prie besikeičiančių situacijų, bet, kaip matome, daugumai įmonių apyvartinio kapitalo trūkumas vis dar išlieka opi problema. Mažesni verslai, skirtingai nei didelės įmonės, neturi sukaupę pakankamai kapitalo, kuriuo galėtų laisvai disponuoti ištikus netikėtai situacijai – tą liudija ir apklausos duomenys: net 8 iš 10 įmonių susiduria su neplanuotom išlaidom. Tai aiškus signalas, kad privalome ir toliau lengvinti prieinamumą prie finansavimo, jog ateity tai netaptų verslų išlikimo klausimu“, – įmonių apklausos rezultatus komentuoja „Finbee Verslui“ vadovas Tomas Mačiulaitis.
Išaugusias išlaidas gali padengti tik iš dalies
Daugiausiai (37 proc.) įmonių dalijosi, kad pastaruoju metu padidėjusios išlaidos siekia nuo 1 iki 5 tūkst. eurų. 25 proc. patiria 10 ir daugiau tūkst. eurų išaugusias išlaidas, dar 21 proc. – 5–10 tūkst., likusi dalis – iki 1 tūkst. eurų. Daugiausiai įmonių, patiriančių šias skirtingo dydžio išaugusias išlaidas, veikia statybos, transporto, mažmeninės ir didmeninės prekybos sektoriuose.
Beveik pusė įmonių, atsakiusių, kad šiuo metu patiria išaugusias išlaidas, sako, kad turi pinigų šioms išlaidoms padengti tik iš dalies, 31 proc. turi pilną sumą. Visos jos įvardijo, kad padidėjusios išlaidos siekia 5–10 tūkst. eurų.
20 proc. apklaustųjų pinigų neturi, dažniausiai tai – 1–5 ir virš 10 tūkst. eurų padidėjusias išlaidas skaičiuojantys verslai.
„Tokie rezultatai dar kartą įrodo, kad smulkus verslas dažnu atveju neturi stipraus užnugario ar per eilę metų sukaupto kapitalo, kuris padeda atlaikyti sunkesnius periodus, o priėjimas prie bankinio finansavimo (verslo paskolos) smulkiam verslui mūsų šalyje, kaip žinia, išlieka vienas sudėtingiausių Europos Sąjungoje. Vengiant situacijų, kai neplanuotos išlaidos tampa našta, pirmiausia rekomenduojame atidėti dalį sukauptų lėšų kaip finansinę pagalvę. Priklausomai nuo sektoriaus, kuriame veikiama, tai turėtų būti nuo vienos iki dviejų mėnesių apyvartų. Jeigu visgi apyvartinis kapitalas nėra pakankamas, siekiant sumažinti neatsiskaitymo riziką ir leisti verslui plėstis, įsivertinkite savo galimybes pasiskolinti apyvartinėms lėšoms. Tai leis ne tik išvengti nemalonių situacijų, kai nėra už ką atsiskaityti su tiekėjais, bet ir įgalins verslą augti greičiau“, – primena T. Mačiulaitis.
Daugiausiai, 39 proc., apklaustų įmonių papildomo finansavimo šiuo metu kreiptųsi į alternatyvų finansuotoją. Dažniausiai tokios įmonės įvardijo, kad jų neplanuotos išlaidos siekia 5–10 tūkst. eurų. 20 proc. verslų – į banką, tarp jų dažniau tos, kurios patiria virš 10 tūkst. eurų neplanuotų išlaidų.
19 proc. ketina padidėjusias išlaidas padengti iš turimų santaupų (tarp jų dažniau tos, kurios patiria mažesnes išlaidas – iki 1 tūkst. ar 1–5 tūkst. eurų). 11 proc. kreiptųsi į šeimos narius ar artimuosius, dar 7 proc. vadovų, kaip fiziniai asmenys, imtų paskolą (anot jų, padidėjusių išlaidų problemas padėtų išspręsti vartojimo paskola).
Plėtros planus kol kas atideda
Paklaustos apie ateities plėtros planus, 52 proc. įmonių atsakė, kad atidės juos metams-dvejiems, dažniau tai – statybos, mažmeninės prekybos ir transporto įmonės. 27 proc. ketina plėtrą įgyvendinti dar šiemet, dažniau tarp jų – statybos, didmeninės prekybos, paslaugų verslai.
12 proc. plėtros planų visai neturi, o 9 proc. kol kas atideda ilgesniam nenumatytam laikui.
„Daugiau nei pusė įmonių atideda plėtros planus bent metams-dvejiems, tai rodo, kad rinkos nuotaikos visgi yra vangios ir tam įtakos, žinoma, turi neigiami veiksniai pasaulyje – karai, stagnuojanti ekonomika, augantys kaštai. Kita vertus, matome kad dalis mūsų klientų geba rasti naujas galimybes, adaptuotis ir pajamas didinti kartais. Verslai skolinasi naujai įrangai įsigyti, papildyti apyvartinį kapitalą, sudaro naujus kontraktus, tad augti tikrai galima net ir iššūkingoje aplinkoje“, – primena T. Mačiulaitis
Alternatyvaus finansuotojo „Finbee Verslui“ inicijuotoje Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo įmonių interneto apklausoje, vykusioje 2023 m. spalio 19–24 dienomis, dalyvavo 317 įmonių, veikiančių statybos, mažmeninės, didmeninės prekybos, transporto, maitinimo ir kitų paslaugų sektoriuose.