Įmonių apklausa: daugiausiai neplanuotų išlaidų – darbuotojams išlaikyti

79 proc. Lietuvos smulkaus ir vidutinio dydžio įmonių pastaruoju metu patiria neplanuotų išlaidų. Daugiausiai verslų jas sieja su darbuotojų išlaikymo kaštais ir tebesitęsiančia nestabilia geopolitine situacija. Šios pagrindinės neplanuotų išlaidų priežastys vyravo ir pernai. Dauguma įmonių išaugusias išlaidas padengti gali tik iš dalies arba visai negali. Plėtros planus kol kas organizacijos linkusios atidėti metams-dvejiems, trečdalis ketina įgyvendinti dar šiemet.

Tokie rezultatai paaiškėjo atlikus „Finbee Verslui“ inicijuotą Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonių internetinę apklausą, vykusią 2024 m. spalį. Joje dalyvavo 296 įmonės, veikiančios statybos, mažmeninės, didmeninės prekybos, transporto, maitinimo ir kitų paslaugų sektoriuose.

Išlaidas augina darbuotojų išlaikymas ir geopolitinis nestabilumas

24 proc. apklaustų įmonių sako, kad pastaruoju metu daugiausiai neplanuotų išlaidų tenka personalui išlaikyti ir kitiems su darbuotojais susijusiems veiksniams. Tarp tokių verslų daugiau mažmeninės prekybos ir statybos sektorių įmonių. Pernai dėl šios priežasties patiriančių neplanuotų išlaidų įmonių buvo 22 proc.

Penktadalis (20 proc.) įmonių patiria didesnių išlaidų dėl nestabilios geopolitinės aplinkos ir dėl to sutrikusių logistikos grandinių ar poreikio reorganizuoti darbus. Daugiausiai tarp šių verslų – mažmeninės prekybos ir transporto įmonės. Pernai dėl šios priežasties patiriančių neplanuotų išlaidų įmonių buvo beveik tiek pat – 19 proc.

8 proc. didesnių išlaidų patiria dėl transporto ir logistikos kaštų pokyčių. 7 proc. įmonių skaičiuoja, kad išlaidos išaugo dėl padidėjusių paskolų įmokų. Tokie patys skaičiai vyravo ir pernai.

79 proc. Lietuvos smulkaus ir vidutinio dydžio įmonių pastaruoju metu patiria neplanuotų išlaidų. Iš jų:

 

Finbee apklausa

 

Šiemet penktadalis, t. y. mažiau nei pernai, kai buvo ketvirtadalis, apklaustų verslų atsakė šiuo metu neplanuotų išlaidų nepatiriantys.

„Nepaisant to, kad Lietuvos ekonomika išlieka augime, reikšminga dalis verslų pastaruosius kelis metus susiduria su sunkumais – eksporto šalyse partnerėse ekonominė situacija vis dar sudėtinga, aukšta palūkanų norma mažina vartojimą. Žvelgiant į priekį, situacija eina gerąja linkme, tačiau apklausos rezultatai signalizuoja, jog paskutiniai du metai mažam verslui buvo sudėtingi“, – įmonių apklausos rezultatus komentuoja „Finbee Verslui“ vadovas Tomas Mačiulaitis.

Dauguma išaugusių išlaidų padengti negali arba gali tik iš dalies

Daugiausiai (39 proc.) įmonių dalijosi, kad pastaruoju metu padidėjusios išlaidos siekia nuo 1 iki 5 tūkst. eurų (pernai tokių buvo 37 proc.). 32 proc. patiria 10 ir daugiau tūkst. eurų išaugusias išlaidas (pernai tokių buvo 25 proc.), dar 19 proc. – 5–10 tūkst. (pernai – 21 proc.). Didžiausias išlaidas šiemet patiria statybos, transporto, mažmeninės prekybos sektoriuose veikiantys verslai.

43 proc. įmonių, atsakiusių, kad šiuo metu patiria išaugusias išlaidas, atskleidžia, kad turi pinigų šioms išlaidoms padengti tik iš dalies (pernai buvo beveik 50 proc.), 33 proc. turi pilną sumą (pernai – 31 proc.). 24 proc. apklaustųjų pinigų neturi (pernai tokių buvo – 20 proc.).

„Smulkūs, dažnu atveju šeimos, verslai, neretai nėra sukaupę reikšmingo kapitalo, kurį galėtų panaudoti neprognozuotoms išlaidoms padengti. Kiekviena neapmokėta klientų sąskaita reiškia, kad nėra galimybės atsiskaityti su savo tiekėjais ir taip grandinė tęsiasi be pabaigos“, – komentuoja T. Mačiulaitis.

Jis primena, kad tam, jog neplanuotos išlaidos netaptų našta, rekomenduojama atidėti dalį sukauptų lėšų kaip finansinę pagalvę – tai turėtų būti nuo vienos iki dviejų mėnesių apyvartų.

32 proc. apklaustų įmonių papildomo finansavimo (paskolos) šiuo metu kreiptųsi į alternatyvų finansuotoją. Dažniausiai tokios įmonės įvardijo turinčios 5–10 tūkst. arba daugiau nei 10 tūkst. eurų neplanuotų išlaidų. 28 proc. verslų – į banką, tarp jų dažniau tos, kurios taip pat patiria 5–10 tūkst. arba daugiau nei 10 tūkst. eurų neplanuotų išlaidų.

18 proc. ketina padidėjusias išlaidas padengti iš turimų santaupų. 11 proc. kreiptųsi į šeimos narius ar artimuosius, dar 3 proc. vadovų domintų vartojimo paskola (jie imtų vartojimo kreditą kaip fiziniai asmenys).

Plėtros planus labiau linkę atidėti

44 proc. įmonių sako, kad plėtros planus atidės metams-dvejiems (pernai tokių buvo 52 proc.). Tarp jų daugiausiai – transporto sektoriaus verslai. 30 proc. ketina plėtrą įgyvendinti dar šiemet (pernai tokių buvo 27 proc.). Tarp jų daugiau – mažmeninės prekybos įmonės.

15 proc. plėtros planų visai neturi (pernai – 12 proc.), o 11 proc. kol kas atideda ilgesniam nenumatytam laikui (pernai – 9 proc.).

Įmonių plėtros planai

Finbee apklausa

„Nepaisant didelio neapibrėžtumo, ateinantys metai išties atrodo pozityvesni nei praėję – infliacija iš dalies pažabota ir tai atsispindi krentančiose palūkanose, Lietuvos ekonomika rodo realų BVP augimą, auga mūsų pramonės ir mažmeninės prekybos sektoriai. Nors apklausoje reikšmingo skirtumo rezultatuose, lyginant su praėjusiais metais, nėra, esu įsitikinęs jog viskas eina pozityvia linkme“, – primena T. Mačiulaitis

Taip pat gali būti įdomu