Investavimo į tarpusavio paskolas ypatumai: Kaip atpažinti aukšto kreditingumo paskolų gavėjus?

Investuojantys per tarpusavio skolinimo platformas (angl. “Peer-to-peer (P2P) lending“) nepasimestų prie pokerio stalo. Įgūdžius, kuriuos žaidėjai pritaiko skaitydami žmones ir priimdami sunkius sprendimus su ribota informacija, investuotojai pritaiko kiekvieną dieną.

Finansinės institucijos, įvertindamos paskolos riziką, pasitelkia daugybę finansinių rodiklių, išmanių algoritmų bei išsamią norinčiojo pasiskolinti kredito istoriją. Tuo tarpu investuojantys per tarpusavio skolinimo platformas turi priimti sprendimus atsiremdami tik į viešai apie paskolos gavėją prieinamą informaciją.

Ir vis dėl to, siekdami maksimalios investicinės grąžos, investuotojai turi teisingai įvertinti norinčiųjų pasiskolinti kreditingumą. Negana to, investuojantys per tarpusavio skolinimo platformas turi susigrumti su nemaža paskolų gavėjų įsipareigojimų nevykdymo (angl. “default”) rizika – nors retas investuotojas yra rizikos valdymo specialistas.

Vienintelė paguoda – ši informacijos asimetrija gali būti sumažinta jeigu atsiremsime į finansiniais tyrimais pagrįstus investavimo principus ir įžvalgas.

 

Investavimas į tarpusavio paskolas Finbee

Įsipareigojimų nevykdymo veiksniai

Kredito reitingas.Nors išsami kredito istorija investuotojams lieka nežinoma, tarpusavio skolinimo platformos, pasitelkdamos kredito reitingo įstaigų duomenimis, kiekvienam norinčiam pasiskolinti suteikia platų kreditingumo reitingą (dažniausiai nuo A iki E). Žemas kredito reitingas paprastai atspindi ankščiau praleistus mokėjimus, įsipareigojimų neįvykdymą, arba kredito istorijos trūkumą. Investuotojams už šią tikėtina didesnę riziką norintys pasiskolinti kompensuoja aukštesnėmis palūkanomis.

Žinoma, didesnė rizika nebūtinai reiškia didesnius nuostolius investuotojams. Šiuo metu  investuotojams su aukštos rizikos paskolomis sekasi kur kas geriau nei su konservatyviomis. Didesnė investicinė grąža iš aukštos rizikos paskolų su kaupu kompensuoja šiuo metu žemą įsipareigojimų nevykdymo dažnį. Tačiau, vos prieš 6 metus, situacija buvo visiškai kitokia – įsipareigojimų nevykdymo atvejai buvo gana dažni, o „drąsūs“ investuotojai nudegė. Ekonomikos nuosmukių ar pakilimų nenuspėsime – bet neišvengiama tiesa yra ta, jog didžiausios (ilgalaikės)  grąžos portfeliai turi viena bendrą bruožą: jie yra plačiai diversifikuoti, t.y. turi įvairios rizikos paskolų, bei turi bent 100 skirtingų paskolų.

Geriau įsižiūrėję matome, jog didesnės rizikos ne visada reikia bijoti. Žemas reitingas ne visada teisingai atspindi riziką. Ypač jeigu kalbame apie jaunus paskolų gavėjus, kurie dažnai turi prastą kreditingumo reitingą, nes neturi kredito istorijos ir tai yra jų pirma paskola.

Paskolų įmokų ir pajamų santykis (angl. “Debt-to-income”). Paprastas, prieinamas ir efektyvus finansinis rodiklis, kuris išreiškia santykį tarp visų norinčiojo pasiskolinti mėnesinių paskolų įmokų (įskaičiuojant ir dabartinę finansavimo užklausą) ir jo mėnesinių bendrųjų pajamų, t.y. neatskaičiavus mokesčių.

Aukštas paskolų įmokų ir pajamų santykis perspėja investuotojus, jog paskolos internetu gavėjas turi daug paskolų ir gali ateityje susidurti su mokumo problemomis.

Paskolų įmokų ir pajamų santykis yra ypač svarbus žemesnės rizikos paskolų segmente. Investuotojai naudojasi šiuo finansiniu rodikliu siekdami išskirti mažiausiai rizikingus paskolų gavėjus  iš visų A ar B rizikos reitingu įvertintų paskolų paraiškų.

Paskolos suma, terminas, mėnesinės paskolos gavėjo pajamos – mažiau svarbūs kintamieji. Turbūt niekam nenuostabu jog ilgesnio termino ir didesnės paskolos turi didesnę įsipareigojimų neįvykdymo tikimybę. Tačiau visada reikėtų pirma atsižvelgti į paskolos gavėjo mėnesines pajamas ir į paskolų įmokų ir pajamų santykį.

Būsto, šeimyninė padėtis, profesija, darbo stažas, išsilavinimas – silpni veiksniai su prieštaringomis ir netiksliomis išvadomis apie investavimo riziką.

Investavimas į tarpusavio paskolas Finbee

Bandos efektas

Siekdami kuo tiksliau įvertinti riziką, net profesionalūs investuotojai dažnai patenka į spąstus, kurie yra būdingi tiek akcijų, tiek obligacijų, tiek tarpusavio skolinimo rinkai. Bandos efektas apibūdina neracionalią, nepagrįstą paskolos finansavimo inerciją – paskolų aukcionai su gausesniu dalyvavimu pradžioje, pritraukia dar daugiau paskesnių pasiūlymų skolinti.

Logika paprasta ir primityvi: nors kitų investuotojų veiksmai nesumažina mokumo ar įsipareigojimų neįvykdymo rizikos, jaučiamės saugesni investuodami į paskolas, į kurias investuoja ir kiti. Rizikos valdymo požiūriu, būtent tokios logikos reikėtų vengti ir pasikliauti sava analize.

Investavimas į tarpusavio paskolas Finbee

Retkarčiais – suklysite.

Dėl to svarbu išsirinkti ir patikimą tarpusavio skolinimo platformą. FinBee imasi visų priemonių, jog sumažintų įsipareigojimų nevykdymo riziką savo investuotojams. Mes individualiai susitinkame su kiekvienu norinčiu pasiskolinti, įsitikiname jų kreditingumu ir pateiktų duomenų tikslumu. Šiais metais, vos 6,85% mūsų platformoje patalpintų paskolų vėluoja daugiau nei 91d. Mes aktyviai giname savo investuotojų interesus ir išieškome didžiają dalį negrąžintų paskolų. Tai reiškia, jog net įvertinus tikimus nuostolius, mūsų investuotojai gali tikėtis uždirbti iki  17% metinę grąžą.

Taip pat gali būti įdomu