Ilgametis investuotojas Danielius Goriunovas, dar žinomas kaip „Debesyla“, sako turintis tikslą – iš investavimo užsidirbti bent 5 tūkst. eurų per metus. Tam, kad tiesiog ramiai, be didelio streso galėtų paimti daugiau mėnesių atostogoms arba uždirbtą grąžą toliau investuoti į tvarius projektus. Pakalbinome Danielių, kaipgi sekasi tokių tikslų siekti.
Ar galėtum papasakoti ką veiki gyvenime? Ar sunkus pasiruošimas kopimui į Juozapinės kalną?
O, radote mano seną „kažkada norėčiau“ sąrašą! Ta proga jį peržiūrėjau ir aš – ar jau investavau tiek, kiek tikėjausi prieš penkerius metus. Atrodo, kad su „Finbee“ ir kitų P2P platformų pagalba pavyko – tikslai pasiekti lengviau nei tikėjausi. Šiaip esu didelis tinginys, „kepu“ web puslapius mažiems Lietuvos verslams, bet mieliau leisčiau dienas skaitydamas knygas.
Kaip ir kada pradėjai kopti į investicijų kalną?
Prieš 15 metų. Nusipirkau žurnalo „Investuok“ prenumeratą ir sukišau savo, tuomet dar mokyklinuko, sutaupytus 400 litų į „Snoro“ produktą. Ką tiksliai pirkau jau nebepamenu, nelabai tada ir galvojau, ne tas amžius buvo, bet kas nutiko su „Snoru”, manau, prisimename kiekvienas. Nudegiau, dešimtmetį paliūdėjau, po to pradėjau domėtis ir vėl. Tuo metu kaip tik pradėjo veikti visokie P2P projektai, bet jau neskubėjau investuoti pinigų, laukiau, domėjausi, kaip sekasi kitiems. Tuomet dar buvo siūlomos kosminės grąžos – po 20% ir daugiau metinių palūkanų, nekalbant apie rizikingesnius pasiūlymus, bet bijojau nudegti.
Po kelių metų laukimo pradėjau ir aš, nuo „Savy“ ir „Mintos“. Po to mano akiratyje atsirado ir „Finbee“. Dabar skirstau investicijas per p2p, pasyviai perkamus ETF‘us ir mažą akcijų portfelį, kurį gal jau prisiruošiu praplėsti. Šiuo metu domiuosi dividendiniu investavimu. Tiesa, jau neskubu rizikuoti. Kriptovaliutas, beje, išvis atmetu – kertasi jos su mano morale. Viena vertus, lyg ir yra galimybė užsidirbti, bet atrodo kaip apgavystė, savo vertės neturintis produktas, kurio gaminimas dar ir kenkia gamtai. Jei pasikeis technologijos, galbūt pasidomėsiu.
Ar teko padaryti klaidų investuojant? Ko iš jų pasimokei?
Be to vaikiško „Snoro“ nuotykio dar turėjau nutikimą su viena p2p platforma – „Lenndy“. Nudegiau. Vilčių susigrąžinti jau nebeturiu, nes akivaizdu, kad kažkas ten gudriai „prasuko versliuką“. Dabar bankroto sprendimo klausimuose irgi vyksta keistų nutikimų. Nuo tada ištraukiau visus pinigus iš užsienio platformų ir grįžau į pilnai lietuviškas, kurias prižiūri Lietuvos Bankas. Tikiu, kad griežtesni Lietuvos įstatymai ir LB priežiūra padeda mūsų platformoms.
Gal galėtum patikslinti kokiomis proporcijomis esi sudėliojęs savo portfelį pagal investavimo instrumentus? Kas veikia geriausiai?
Šią akimirką daugmaž taip: 50% P2P, 49% ETF, 1% – tas juokingas akcijų paketėlis. Iš P2P grąža turbūt labiausiai apčiuopiama ir iš to galiu sau leisti pramogauti. Na, ir vis vien dar tikiuosi daugiau pridėti akcijų. Manau, jau pribrendau pabandyti. Pažiūrėsiu, kaip seksis.
Kokį dabar turi investavimo tikslą?
Šiuo metu – bent 5 tūkst. eurų grąžos per metus norisi, kad galėčiau ramiai, be didelio streso paimti daugiau mėnesių atostogoms. Arba suinvestuoti į saulės elektros paneles. Realiai netoli šio tikslo esu jau vienaip ar kitaip, nes tiesiog iš lėto kaupiu turtą, nešokinėju tarp daug skirtingų investicinių įrankių. Bet dar nežinau, ar per ateinančius metus tiek pasieksiu.
Pastarieji metai investuotojams buvo kupini iššūkių. Kaip sekėsi investuoti Jums? Ar koregavote investavimo strategiją?
Galvojau koreguoti, kai atėjo Covid pandemija. Bet neprireikė – po pirmo mėnesio su mažiau grąžinimų viskas grįžo atgal. Prasidėjus karui, galvotum, irgi kažkas labai pasikeitė, bet ne. Nežinau, gal mane saugo mano pasirinkta investavimo strategija (daugiausiai B lygio rizika, išskaidyta mažomis sumomis, per kelias platformas), o gal tiesiog nelabai kas ir pasikeitė. ETF praėjusiais metais kiek pakrito, bet nuoširdžiai esu įsitikinęs, kad netrukus vėl šaus aukštyn, kaip nutiko antraisiais Covid metais.
Kaip vertini savo patirtį „Finbee“?
Labai gerai. Valdyti, prižiūrėti savo investicijas lengva, o išieškojimai geri, prilygsta kitoms platformoms. Rekomenduoju.
Jei galėtumėte praleisti valandą bendraudamas su kokiu nors žinomu investuotoju, koks žmogus tai būtų?
Jei atvirai, aš mieliau pabendraučiau su kokiu menininku ar vienuoliu, ne investuotoju. Taip, domiuosi investavimo aktualijomis, bet nemanau, kad vienas žmogus gali patarti kažką labai naudingo. Greito ir lengvo būdo pralobti, kuris veiktų visiems, nenoriu nė klausytis, nes tai apgavystės. O ką galima patarti dėl lėto, nuoseklaus investavimo, ko jau nėra aprašyta, parodyta visur, kur papuola? Reikia pripažinti, kad investavimas – savotiškas žaidimas – niekas nežino ateities, turi tik spėjimus. Kartais spėjimai pasitvirtina, bet net ir didžiausi guru būna nepataiko, po to visas internetas šaiposi. Norėčiau išmokti taip gyventi, kad nereikėtų investuoti. Būtų idealu – nei dirbti, nei investuoti, cha cha! Na, bet kol kas užsiimu ir tuo, ir tuo. Ir pakeliui stengiuosi atskirų asmenų neišaukštinti, nelaikyti genijais.