Kokia yra pavėluotos apmokėti sąskaitos už šilumą, vandenį, telekomunikacijos ar kitas paslaugas kaina? Keli eurai delspinigių po kelių mėnesių, pasakysite? Deja. Jei kada nors prireiks paskolos ar pasinaudoti lizingu, tai gali virsti kur kas didesnėmis palūkanomis ir prastesnėmis sąlygomis pasiskolinti.
Kredito istorija – mūsų finansinės atsakomybės veidrodis, lemiantis ne tik tai, ar apskritai galėsime pasiskolinti ar pirkti mokėdami dalimis, bet ir už kokias palūkanas tai padarysime. Kiekviena diena, pradelsta sumokėti už kokią nors sąskaitą, jau gali neigiamai atsiliepti mūsų skolinimosi reitingui. Ką svarbu žinoti apie kredito istoriją ir kaip galime ją pagerinti, dalijasi tarpusavio skolinimo platformos „Finbee“ operacijų vadovė Viktorija Ciunienė.
Klaidingi įsitikinimai
Dažnai manoma, kad kredito istorija yra aktuali tik paskolą turintiems žmonėms. Tačiau tai nėra tiesa. Iš tiesų ji reikšmingiausia dar tik ketinantiems skolintis tiek tokiems stambiems pirkiniams kaip nuosavas būstas, tiek mažesniems – automobiliui, būsto remontui ar kelionei.
Taip pat neretai klaidingai galvojama, kad kredito istorijoje bus matomi tik bankų ar lizingo bendrovių įrašai. Iš tiesų įrašas gali atsirasti ir tada, kai vėlavome apmokėti sąskaitas už ryšio operatorių, komunalines ir panašias paslaugas ar skolas išieškojimo ir draudimo bendrovėms.
Kiekvieno žmogaus kredito istorijai įvertinti priskiriamas kredito reitingas. Jį įprastai parodo raidinė išraiška. A reitingas reiškia aukšto patikimumo vartotoją. Jis skolintis iš kredito bendrovių ir prekes bei paslaugas įsigyti gali palankiausiomis sąlygomis. D (E) reitingas rodo itin aukštą įsipareigojimų nevykdymo riziką.
Kaip gerinti savo kredito istoriją?
Laiku mokėkite visas įmokas. Komunalinių, telekomunikacijų ir kitų paslaugų kvite įrašas „apmokėti iki 2024 07 31“ ar pan. atsiranda ne veltui: tai reiškia, kad mokėjimas turi būti atliktas iki tos dienos ir ne vėliau. Bent 12 mėn. visas įmokas mokant laiku kreditoriai turėtų pradėti palankiau vertinti Jūsų kredito istoriją.
Sumažinkite skolinimosi dažnį. Jei daugelį daiktų perkate lizingu ir esate ėmę keletą paskolų, bet įmokas mokėjote laiku, kredito istorijos tai nepablogins. Tačiau visai kas kita, jei naudojatės ar norite imti ne vieną paskolą ir iš kelių skirtingų bendrovių, o turimus įsipareigojimus nuolat dengiate pasirinkę refinansavimą ar dar blogiau – norėdami apmokėti senąsias paskolas imate naujas. Anglų kalboje netgi yra terminas „overindebtness“, reiškiantis, kad žmogus yra per daug įsiskolinęs. Dėl to Lietuvoje taikoma 40 proc. pajamų ir skolų santykio taisyklė. Pradėję skolintis nuosekliau, apgalvotai, sudarysite patikimesnio kliento įspūdį.
Pakišti koją gali ir pradelsti sutuoktinio mokėjimai. Tuo atveju, jei paskola bus skirta šeimos poreikiams, vertinamos ne vieno asmens, bet šeimos pajamos, o kartu – įsipareigojimų vykdymas. Tiesa, susituokęs asmuo gali imti paskolą asmeninėms reikmėms, tuomet vertinamas tik jo kreditingumas. Tad jeigu planuojate vestuves ir tuo pačiu svarstote imti būsto paskolą ar vartojimo paskolą jam įsirengti, o partnerio kredito istorija – neigiama, galite bandyti gauti paskolą savo vardu dar prieš susituokiant.
Periodiškai pasitikrinkite. Jei turite planų skolintis, patikrinkite savo kredito istoriją. Tai padės pastebėti ne visai tinkamą savo finansinį elgesį, apie kurį galbūt jau pamiršote. Gyventojų kredito istorijos duomenis Lietuvoje kaupia ir administruoja kreditų biuras „Creditinfo Lietuva“. Tam tikromis sąlygomis gyventojai gali nemokamai sužinoti savo kredito reitingą, pradelstų skolų istoriją bei esamus įsiskolinimus, taip pat matyti informaciją apie įvairių kreditorių (bankų, lizingo, telekomunikacijų ir kt. įmonių) atliktas užklausas, kuriomis domėtasi Jūsų mokumo duomenimis. Visa tai galima pasitikrinti prisijungus prie asmeninės kredito istorijos sistemos manocreditinfo.lt.
Patarimai prieš skolinantis
- Atsakingai įvertinkite, kam naudosite pasiskolintus pinigus. Jei skolinatės kasdienėms išlaidoms padengti, nes nepakanka uždirbamų pajamų, reikėtų labai gerai pasverti savo galimybes mokėti paskolos įmokas ateityje.
- Jei Jums nuolat pritrūksta pinigų pragyventi, paskola problemą išspręs tik laikinai, tačiau tuomet, kai reikės mokėti paskolos įmokas, problema tik dar labiau pagilės. Juk ir toliau truks pinigų, tačiau dar reikės mokėti ir paskolos įmokas.
- Paskola gali būti tinkamas pasirinkimas, jei pinigų pritrūko tik laikinai. Būtinai įsivertinkite, kad gaudamas įprastas pajamas, paskolą sugebėsite grąžinti.