Švelnėjantys karantino apribojimai šiemet išaugino keliautojų skaičius daugiau nei dvigubai. Kelionių organizatoriai sako, kad tokios tendencijos, jeigu šalys ir vėl radikaliai neužsidarys, neturėtų slūgti ir rudenį. Skaičiuojama, kad vidutiniškai lietuvis savaitės trukmės atostogoms išleidžia apie 600 eurų, kur kas populiaresni tapo paskutinės minutės pasiūlymai. Tuo tarpu skolintojai pastebi, kad šiuo sezonu pastebimai išaugęs susidomėjimas paskoloms, tarp jų – būtent kelionėms bei atostogoms.
Daugiau nei dvigubai išaugęs keliautojų skaičius
Kelionių organizatoriai „Tez Tour“ skaičiuoja, kad lyginant šių ir praeitų metų pirmuosius pusmečius, šiemet keliautojų skaičius augo daugiau nei dvigubai – atitinkamai 11 tūkst. ir 25 tūkst. turistų.
„Turistų skaičiaus augimui neabejotinai įtakos turi švelnėjančios karantino sąlygos, įsibėgėjęs vakcinavimo procesas bei suvienodinti keliavimo reikalavimai. Pastebime, kad ir turistus priimančios šalys yra geriau pasiruošusios, įgavusios patirties. Kelionėms palankesnis ir psichologinis klimatas – žmonės jau išmoko gyventi karantino sąlygomis, todėl ramiau reaguoja į šalyse taikomus saugumo reikalavimus.
Atsižvelgę į dabartinį susidomėjimą kelionėmis, galime pagrįstai manyti, kad rudenį žmonės ir toliau norės keliauti. Tikimės, kad persirgusiems ar pasiskiepijusiems žmonėms keliavimas nebus ribojamas, o pasaulis išmoko gyventi naujos realybės sąlygomis ir taip radikaliai nebeužsidarys“, – sako kelionių agentūros viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė.
Ji pastebi, kad dėl neapibrėžtos situacijos pasaulyje, keliautojai pastaruoju metu dažniausiai perka paskutinės minutės keliones, likus dviem ar trims savaitėms iki skrydžio. Tuo tarpu iki pandemijos keliones planavo iš anksto: pusmetį ar net prieš metus.
Pastebimai auga susidomėjimas vartojimo paskola
- Aukštuolytė sako, kad atostogų metu lietuviai vertina komfortą, todėl rinkdamiesi atostogų vietą, ypač Turkijoje, jie prioritetą teikia aukštesnės klasės viešbučiams. Populiariausios išlieka 7 nakvynių kelionės“, – komentuoja pašnekovė.
Kelionių agentūros skaičiavimais, vidutiniškai keliautojai savaitės trukmės atostogoms išleidžia apie 600 eurų asmeniui.
Tarpusavio skolinimo platformos „Finbee“ vadovas Darius Noreika pastebi, kad pastaruosius kelis mėnesius pastebimai auga susidomėjimas vartojimo paskola, kurios viena populiarių paskirčių – atostogoms bei kelionėms. Jis sako, kad kelionėms dažniausiai skiriama suma – 1,2 tūkst. eurų. Tiesa, žmonės nedetalizuoja, kokiam asmenų skaičiui tokia suma skiriama – vienam pasiskolinusiam ar šeimai.
Drąsiau ima paskolą
Tarpusavio skolinimo platformos duomenimis, šių metų birželį-liepą, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išduotų vartojimo paskolų suma išaugo bene 50 proc., nuo 1,5 iki 2,2 mln. eurų. O lyginant su atitinkamu laikotarpiu 2019 m. suma kilo net 71 proc.
„Mes nereikalaujame nurodyti, kam konkrečiai bus skiriama paskolos internetu suma, bet pastaruoju metu, būtent vasaros mėnesiais, matome, kad žmonės dažniau kaip paskolos paskirtį įvardija atostogas bei keliones. Tai prisideda prie paaugusio skolinimosi. Gyventojai šiemet jaučiasi laisviau, mažiau neapibrėžtumo, palyginti su pernai, todėl drąsiau skolinasi. Neabejotinai prie bendro vartojimo didėjimo tendencijų prisideda ir kelionės, kurioms, ne paslaptis, dažnas skiria laiką būtent dabar, nes neaišku, kokie suvaržymai laukia artimiausiu laiku“, – komentuoja D. Noreika.
Anot jo, auga ir vidutinė skolinama suma. Jei pernai vasaros mėnesiais ji buvo 2,6 tūkst. eurų, šiemet – 3,6 tūkst. eurų. Tiesa, galima matyti tendenciją, kad kur kas drąsiau skolinasi vidutinio amžiaus (35-55 m.) žmonės. Jų skolinimosi suma, lyginant su pernai, šiemet vasarą paaugo nuo vidutiniškai 2,8 tūkst. eurų iki 3,9 tūkst. eurų.
„Tez Tour“ duomenimis, šiemet auga poilsiaujančių Egipte, Ispanijoje bei Bulgarijoje skaičius, keliautojai taip pat ypač domisi galimybe aplankyti Gruziją. Visgi, kaip ir kasmet, dažniausiai lietuviai ir šiais metais renkasi Turkiją. Toliau rikiuojasi Graikija.
Ateinančio rudens atostogoms keliautojai renkasi keliones Italijos bei Ispanijos ir Portugalijos kryptimis.