Nors turizmo sektoriaus rezultatai dar nė iš tolo neprimena ikipandeminio laikotarpio, verslininkai šiemet deda daug vilčių. Tiesa, kaip pasakoja jau trisdešimt metų kelionių agentūrą valdantis Olegas Vasinas, pozityvių kelionių atsigavimo ženklų tikrai matyti, tačiau šis laikotarpis dar toli gražu neprilygsta „geriems laikams“, apyvarta vis dar kritusi bene 80 proc., o verslą tęsti ir darbuotojus išlaikyti reikia čia ir dabar, tad neišvengiamai reikia ieškoti išeičių.
Darbuotojus reikėjo ir tebereikia išlaikyti dabar ir čia
Neseniai trisdešimtmetį atšventusiai kelionių agentūrai „Baltic Travel Service“ vadovaujantis O. Vasinas prisimena, kad užpernai visą pasaulį užklupusi pandemija buvo neeilinis išbandymas net ir, atrodytų, tiek metų rinkoje veikiančiam verslui.
„Pandemija tapo priežastimi pirmą kartą labai rimtai pagalvoti apie galimybę tęsti verslą. Per visus 30 metų stengėmės nesiskolinti, gaunamų lėšų pakako išlaikyti ir plėtoti verslą, bet tik prasidėjus visam tam nežinomybės laikotarpiui, tapo akivaizdu, jog be papildomo finansavimo niekaip neišgyvensime. Kreipėmės į atskiras finansų įstaigas, bet susidūrėme su neįtikėtinais reikalavimais – daugeliui finansinių institucijų reikėjo vos ne referatą surašyti, norint pretenduoti į finansavimą. Kai kurie tie klausimai net visiškai nesusiję su įmonės veikla, – prisimena pašnekovas. – Vieni iš finansuotojų, į kuriuos kreipėmės, buvo „Finbee Verslui“ – jiems reikėjo aiškios, struktūrizuotos informacijos be jokių bereikalingų išvedžiojimų. Viską, ką reikėjo, užpildėme, patikslinome papildomus reikiamus dalykus ir bene po kelių dienų gavome finansavimą.“
O. Vasinas pasakoja, kad tuo metu labiausiai prireikė pinigų darbuotojams išlaikyti. „Tiesa, valstybė teikė pagalbą prastovom finansuoti, bet tai tik lašas jūroje. Juk turizmo sektorius dar iki šiol neatsigavęs. Į Lietuvą taip niekas ir neatvykta, lietuviai irgi kol kas keliauja kur kas rečiau, o mums darbuotojus reikėjo ir tebereikia išlaikyti dabar ir čia. Tiesą sakant, keista, kad į turizmo sektorių mūsų valstybė vis dar nežiūri rimtai, apie jokius papildomus finansavimus nebuvo kalbama nei pandemijai prasidėjus, nei po to“, – komentuoja verslininkas.
Jis sako, kad per pastaruosius dvejus metus nesėdėjo rankų sudėjęs, su komanda ruošė naujas idėjas, turus, bet, kaip pats sako, jei nėra atvykstančių užsieniečių ir nėra, kas išvyksta, nieko kito neliko, kaip tik laukti. Tiesa, O. Vasinas turi dar kelis verslus, vienas jų – viešbutis, kuriame buvo pradėtos teikti naujos paslaugos, pritaikytos pagal tuo metu buvusius ribojimus, pavyzdžiui, proginės vakarienės, pietūs kambariuose, šefas į namus. Šios naujos veiklos leido uždirbti papildomų pajamų ir kelionės agentūros išlaikymui, bet to vis tiek nepakako.
Stebi keliautojų prioritetų pokyčius
O. Vasinas, kalbėdamas apie dabartinę verslo situaciją, nepraranda optimizmo. „Tikime, kad ilgainiui gyvenimas grįš į įprastas vėžes: užsieniečiai atvyks į mūsų šalį, mes taip pat ir vėl noriai keliausime. Žinome, kad rinka atsigaus, tik reikia pralaukti šį momentą. Bet svarbiausia, kad mums darbuotojus reikia išlaikyti čia ir dabar, todėl nusprendėme, kad antras papildomas finansavimas neišvengiamas, juolab dabar, kai viskas taip drastiškai pabrango. Praeitų metų pabaigoje ir vėl kreipėmės į „Finbee Verslui“, – sako O. Vasinas, šįkart pasiskolinęs pagal valstybės finansuojamą programą „Avietė“.
Paskolintus 40 000 eurų įmonė skiria darbuotojų išlaikymui, biurų nuomai, sąskaitoms už šildymą, elektrą ir kitas paslaugas sumokėti.
Prognozuodamas ateities turizmo rinką, O. Vasinas sako, kad verslo kelionių mažės, tačiau ne drastiškai. „Teams“, „Zoom“ – nors ir iš naujo atrasti kanalai, visgi poreikis socializuotis niekada nedings. Jau dabar, ypač nuo sausio antros pusės, matome, kad verslo kelionių paklausa po truputį auga. Organizacijos jau pradeda užsakinėti keliones pas savo užsienio partnerius.
Na, o poilsinės kelionės buvo ir bus. Aišku, gal ir ne tokiomis apimtimis, kaip prieš pandemiją, bet tikrai bus. Matome, kad lietuviai kur kas aktyviau domisi vasaros kelionėmis. Žmonės labai pasiilgo išvykų. Tiesa, jau dabar galima išskirti, kad keičiasi ir prioritetai, renkantis vietą, kurioje ketinama atostogauti. Keliautojai teikia prioritetą mažesniems, bet prabangesniems viešbučiams. Nori kokybės ir daugiau privatumo. Atėjus vasarai situacija gal keisis, bet tikimės, kad suvaržymai jau negrįš ir pagaliau galės atsitiesti tiek turizmo sektorius, tiek realizuosis taip išsiilgti žmonių kelionių norai“, – viliasi verslininkas.
Plačiau: