Smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) finansavimas mūsų šalyje išlieka itin probleminis. Tą patvirtina ir Europos Komisijos (EK) duomenys, liudijantys, kad Lietuva tarp ES šalių pirmauja pagal bankų atmestų paraiškų skaičių. Tačiau išeičių tikrai yra: alternatyvūs finansuotojai, pasitekdami Lietuvos bei Europos siūlomas finansines programas ir garantijas, siūlo konkurencingą ir prieinamą finansavimą. Tiesa, neretai sau koją pakiša patys verslininkai, kreipdamiesi dėl paskolos. „Finbee Verslui“ vadovas Tomas Mačiulaitis dalijasi dažniausiai daromomis klaidomis ir patarimais, kaip jų išvengti, kad paskolos gavimas būtų kur kas labiau užtikrintas.
Kokias pagrindines klaidas pastebite, kai įmonės kreipiasi finansavimo – ką praleidžia, ko neapgalvoja?
Dažniausiai pastebime neatitikimų finansinėse ataskaitose, jos būna užpildytos neatsakingai, kai, pavyzdžiui, įmonės balanso ataskaitoje turtas neatitinka įsipareigojimų.
Kai kurios įmonės nelinkusios pasidalinti informacija – vengia detaliau papasakoti, kuo užsiima ar kam nori pasiskolinti. Verslai turi suprasti, kad ši informacija mums labai svarbi siekiant suprasti veiklos modelį ir finansavimo poreikį. Gerai nesuprasdami visų reikiamų detalių, turime būti konservatyvesni, o dėl to sąlygos klientui gali mažiau palankios. Didesnė nežinomybė reiškia didesnę galimą riziką.
Neretai sulaukiame ir paraiškų tokių įmonių, kurios įsisteigusios vos prieš mėnesį ar kelis, dar negeneruojančios jokių pajamų. Visgi verslai turi suprasti, jog finansinis partneris turi įvertinti visas galimas rizikas, įskaitant ir tai, kaip ta paskola verslui bus grąžinta. Dėl to neretai negalime suteikti paskolų tokioms įmonėms, bet kiekvienu atveju ieškome išeičių.
Taip pat matome, jog mažesnės įmonės, kreipdamosis dėl finansavimo, ne visada gerai apgalvoja, ar jie yra pajėgūs pasiskolinti ženklią pinigų sumą ir ar apskritai ji yra reikalinga. Pavyzdžiui, smulki įmonė teikia paraišką 100,000 Eur finansavimui, nori grąžinti paskolą per 24 mėn., tačiau tik klientui sudėliojus preliminarų grafiką, jie pamato, jog paskolos įmoka yra didesnė nei jų gaunamos pajamos ir paskolos aptarnauti tiesiog nepavyktų.
Esame susidūrę ir su tokiais atvejais, kai įmonės tikslingai nuslepia informaciją savo pateiktuose banko išrašuose ar pateikia apskritai ne savo verslo banko išrašus, ko gero, manydamos, jog niekas nepastebės. Visgi to tikėtis naivu.
Kokiais atvejais įmonėms rekomenduojate kreiptis dėl papildomo finansavimo?
Papildomas finansavimas dažnai reikalingas kaip „finansinė pagalvė“. Pavyzdžiui, įmonė supirko medžiagas, pardavė prekes, tačiau klientas sąskaitą apmoka tik per 60 ar dar daugiau dienų. Tokiu atveju, kad verslas nesustotų ir galėtų tęsti veiklą, nelaukdamas atsiskaitymų, atsiranda apyvartinio kapitalo poreikis čia ir dabar.
Bendrai tariant, rekomenduotina skolintis einamiesiems įsipareigojimams padengti, plėtrai, prekėms užsipirkti, naujam sezonui pasiruošti, naujai įrangai bei darbo vietoms kurti, norint sutaupyti nuomos mokesčiui (nusipirkti patalpas) ir didinti įmonės ilgalaikį turtą. Pavyzdžiui, viena regiono kavinė sunaudoja kelis šimtus kilogramų kavos pupelių per mėnesį. Jie pasiskaičiavo, kad patys skrudindami pupeles sutaupytų pinigų, tad nusprendė pasiimti paskolą internetu reikiamai įrangai įsigyti. Dabar ne tik sau skrudina pupeles, bet ir pardavinėja kitiems klientams.
Dauguma verslų šiuo metu nuogąstauja dėl ekonominės situacijos, o kai kurie ja kaip tik naudojasi, suradę naujų tiekėjų ar prekių palankesnėmis sąlygomis ir skolinasi prekių užsipirkimui.
Brandesni verslai, galvodami apie ilgalaikę įmonės vertę, nori įsigyti patalpas, kad nereikėtų nuomotis ir „išmesti“ pinigų. Tokiu atveju mokėdami ne nuomą, o paskolos įmoką išlošia, kadangi išmokėjus paskolą įmonė turės didesnį kapitalą. Taip pat jau įsigytą NT gali įkeisti ir tokiu būdu gauti palankesnes ateities finansavimo sąlygas.
Verslai dažnai skundžiasi, kad finansavimo paraiškos teikimas pernelyg apsunkintas.
Taip, žinome, kad iki dabar kreipiantis į tam tikras įstaigas procesas gali užtrukti kelias savaites. Tačiau mes, atliepdami verslo poreikį, šią vietą ženkliai supaprastinome.
Teikiant paraišką „Finbee“ verslui užtenka įvesti norimą finansavimo sumą, pasirinkus savo banką per el. bankininkystę susieti savo banko išrašus ir, jei įmonė turi, pasidalinti tarpiniais finansais. Jeigu tarpinių finansų neturi – mes patys gebame informaciją pasiimti iš Registrų Centro, vietoj to, kad tai reikėtų daryti klientui. Tai reiškia, jog paraiškos teikimo procesas užtrunka iki kelių minučių ir dažnu atveju jau tą pačią darbo dieną asmeninis vadybininkas susisiekia su klientu dėl konkretaus pasiūlymo.
Kokie konkretūs žingsniai, padėsiantys gauti finansavimą užtikrinčiau ir operatyviau?
- Nebijokite papasakoti apie savo verslą – kredito analitikams priimant sprendimus labai svarbu suprasti kuo užsiima įmonė, kokie verslo planai ir ko reikia jiems įgyvendinti. Turint šią informaciją apie verslą susidaro kur kas aiškesnis paveikslas ir gali būti pritaikomas geresnis finansavimo pasiūlymas.
- Skirkite laiko paruošti tarpines finansines ataskaitas – jaunam verslui, ypač tam, kuris neturi ilgos skaičiais pagrįstos istorijos, rekomenduojama teikiant finansavimo paraišką pasidalinti tarpinėmis finansinėmis ataskaitomis.
- Laiku atsiskaitykite su savo partneriais bei tiekėjais. Finansinės įstaigos, vertindamos paraiškas, visada atsižvelgia į mokumo istoriją. Kredito biurai suteikia informaciją apie istorinius vėlavimus, turto areštus. Ši informacija neigiamai paveikia verslo kredito balą ir sumažina galimybę gauti finansavimą palankiomis sąlygomis.
- Efektyviai įdarbinti lėšas užtrunka, todėl skolinimosi apimtis geriau auginti dažniau, bet mažesnėmis sumomis. Rekomenduojama finansavimo apimtis planuotis ketvirčiui.
Kokios dažniausios priežastys, kai finansavimo prašymas atmetamas?
Keli dažniausi pavyzdžiai:
- Matome, kad verslas neatsiskaito su esamais kreditoriais.
- Įmonės įsipareigojimų lygis yra suboptimalus ir skolinti tokiai įmonei nebūtų finansiškai atsakinga.
- Verslas nebegeneruoja pajamų, nes prarado savo pagrindinius klientus.
Bet kuriuo atveju, kviečiame nebijoti kreiptis, patarsime ir ieškosime geriausiai tinkančių sprendimų.