Įmonės steigimas, veiklos perorientavimas, samdomo darbo metimas, verslo turto išauginimas bene 10 kartų ir 4 kartus išaugusi komanda. Visa tai – per kiek daugiau ne dvejus metus, iš anksto neplanavus, bet turėjus kryptingą viziją. Tokia savo sėkmės istorija dalijasi kelių statybos verslui vadovaujantis Tomas Katkus, nors, kaip pats sako, pradžia nebuvo daug žadanti.
Pradėjo nuo 16 tūkst. eurų.
Kelių, gatvių asfalto ir trinkelių įrengimo įmonės „Statkasa“ vadovas Tomas Katkus pasakoja, kad prieš kiek daugiau nei dvejus metus verslą pradėjo nuo kitokios veiklos, bet jau tuo metu žinojo, kur link nori judėti.
„Viskas prasidėjo nuo transportavimo paslaugų įmonės, tuomet įsigijau pora vilkikų su puspriekabėmis ir pasiūliau transportavimo paslaugas. Tada dar dirbau etatinį darbą ir tiesiog sugalvojau, kad šalia noriu pamėginti valdyti savo verslą. Kadangi turėjau 16 tūks. eurų, puikiai supratau, kad su tokiais pinigais kelių statybos įmonės neišplėsiu, nors būtent to norėjau labiausiai. Pagal išsilavinimą esu kelių statybos inžinierius, ilgus metus dirbau šios srities specialistu. Bet pamaniau, kad transportavimo paslaugos yra vis tiek susijusios ir nuo kažko pradėti reikia“, – prisimena T. Katkus.
Praėjus maždaug pusmečiui verslas po truputį įsibėgėjo, tuomet T. Katkus pasiskolino pinigų plėtrai, įsigijo papildomų transporto priemonių, kol po metų pripažino, kad įmonės pelningumas nevisai toks, kokio tikėjosi. „Galėjau stabdyti veiklą, bet pagalvojau, kad gal kaip tik atėjo laikas imtis pirminės idėjos ir pagaliau, kai jau sukauptas didesnis kapitalas, persiorientuoti į kelių ir gatvių įrengimo paslaugas teikiančią įmonę. Taip ir padariau. Na, o dabar, štai jau beveik metai, kai esame šioje rinkoje. Tik esu nebe vienas, o su aštuonių žmonių komanda, keliomis brigadomis ir planais plėstis toliau.
Tiesą sakant, dabar ir pačiam sunkoka suvokti, kaip kažkada pradėjau vienas su 16 tūkst. eurų, sugebėjau su tokiais pinigais įkurti verslą, jį išplėtoti ir galiausiai persiorientuoti į tai, ką išmanau ir mėgstu labiausiai. Transporto verslo, beje, irgi neapleidau, tik dabar šias paslaugas teikiame savo pačių vykdomų darbų reikmėms“, – savo istorija dalijasi pašnekovas.
Apsunkintas jauno verslo finansavimas
Verslo kelyje neapsieinama be iššūkių. „Deja, tokio verslo specifika yra ta, kad esame labai priklausomi nuo sezono. Šaltuoju laikotarpiu, kaip žinia, kelių statybos darbų atlikti negalime. O verslas kol kas jaunas, dar nespėjome per sezoną sugeneruoti tokio pelningumo, kad be jokio papildomo finansavimo išlaikytume žmones ištisus metus. Tad pinigų neišvengiamai reikia algoms ir kitoms einamosioms išlaidoms padengti. Tam tikslui pasinaudojome papildoma paskola verslui, kurio kreipėmės į „Finbee Verslui“ ir iš karto gavome patvirtinimą“, – pasakoja verslininkas, pasinaudojęs valstybės remiama „Avietės“ programos priemone.
Kartu Verslininkas papildomus pinigus nukreipia investicijoms ir plėtrai. „Turiu pripažinti, kad esu tas žmogus, kuris stengiasi nesiskolinti, bet jeigu jau skolinuosi, tai tada, kai labiausiai reikia ir žinau, kad pinigai padės sukurti papildomą vertę, ne tik padengti einamuosius įsipareigojimus. Tik gaila, kad jauno verslo finansavimas pas mus toks sunkiai prieinamas. Mano nuomone, sunkumai gauti paskolą išties labai dideli. Kol esi jaunas, bankai net nekalba. Tad realiai verslo pradžioje, jei nesi turtuolis arba negauni tėvų pinigų, negali nieko pradėti. Kita vertus, mano paties istorija įrodo, kad, matyt, viskas įmanoma, kai iš tiesų yra didelis noras. Aišku, be papildomo finansavimo to tikrai nebūčiau padaręs. Iš „Finbee Verslui“ pasiskolinau jau du kartus – pačioje pradžioje ir dabar“, – pasakoja T. Katkus.
Pašnekovas dalijasi, kad artimiausi planai – plėstis, tobulėti, nes, kaip pats sako, visada yra kur. „Šiemet jau turime kelias brigadas, kur kas daugiau įrangos, tad esame pasiruošę imtis darbų, tik laukiame, kada jau pagaliau pasibaigs žiema“, – sako „Statkasa“ vadovas.