Jei turite puikią verslo idėją ir norite ją sėkmingai išvystyti arba jei rinkoje be didesnių trikdžių žengėte pirmuosius žingsnelius ir tenka apsvarstyti plėtros galimybes, būtina rasti efektyvius verslo finansavimo būdus, tarp kurių labai dažnai minimos verslo paskolos.
Deja, jaunam verslui tradiciniai finansuotojai dažnai užveria duris, nors pandemijos laikotarpiu finansavimo problemų patyrė ir įsitvirtinusios bei iki tol stabiliai veikusios įmonės. Tai itin akivaizdžiai buvo pastebima pirmojo karantino metu: kaip nagrinėjama VšĮ „Versli Lietuva“ parengtoje verslumo tendencijų 2020 m. ataskaitoje, tradiciniai išoriniai finansavimo šaltiniai verslui tapo sunkiai prieinami, fiksuota neigiama paskolų portfelio kaita.
Pagrindinė priežastis, kodėl paskolų paraiškos atmetamos – veiklą ką tik pradėjęs verslas neturi kredito istorijos arba turto, kurį būtų galima įkeisti, todėl finansuotojai tokius verslus traktuoja kaip aukštos rizikos, o dar labiau situaciją komplikavo COVID-19 pandemija.
Tačiau šiuolaikinėje rinkoje verslo finansavimo būdų yra daugybė, be to, pozicijos neremti jauno verslo laikosi ne visi: pavyzdžiui, alternatyvieji finansuotojai, tarp kurių solidžiai įsitvirtinusi ir „Finbee Verslui“, siūlo palankius finansavimo sprendimus neseniai veiklą pradėjusiems bei mažiesiems verslams, savo veiklą vystantiems bent 3 mėn.
Šį kartą daugiau sužinosite apie verslo finansavimo galimybes Lietuvoje: kai prireiks lėšų, būsite susipažinę su galimomis alternatyvomis ir žinosite, kur kreiptis siekiant sėkmingai pasiskolinti.
Verslo paskolos
Pasirinkus paskolą verslo plėtrai paprasta įgyvendinti nuolat augančius poreikius.
Verslo paskolos – vienas populiariausių finansavimo būdų. Jas teikia ne tik bankai, kredito unijos, bet ir sutelktinio finansavimo platformos, tarp kurių – ir „Finbee Verslui“.
„Finbee“ verslo paskolos labiausiai orientuotos į mažuosius ir vidutinio dydžio verslus. Kitaip, nei daugelis paskolų bendrovių, „Finbee“ savo klientams palieka visišką laisvę priimti sprendimą, kur investuoti – ar įsigyti naujos įrangos, ar patalpas, ar lėšas skirti rinkodarai bei prekės ženklo žinomumo didinimui.
Verslo paskolos sutelktinio finansavimo platformose patrauklios tuo, kad jums skolina paprasti žmonės, turintys santaupų ir norintys jas panaudoti prasmingai, padėti pradedantiesiems arba sėkmingai augantiems verslams.
Verslo angelai
Privatūs investuotojai, dar vadinami verslo angelais, plačiausiai veikė užsienio rinkose. Tačiau kaip 2021-ųjų pradžioje skelbė „Verslo žinios“, verslo angelų bendruomenė 2020-aisiais Lietuvoje sparčiai augo, didėjo ir investicijos. Vien prie Lietuvos verslo angelų asociacijos prisijungė 27 nauji investuotojai, o bendras investuotojų tinklas viršija 70 asmenų.
Jei norite, kad jūsų įmonei augti padėtų verslo angelai, pirmiausia turite turėti perspektyvią bei didelį potencialą išaugti turinčią inovatyvią verslo idėją. Verslo angelai dalijasi patirtimi, su jais bendradarbiaujant paprasta užmegzti ryšius verslo pasaulyje, tad tai galima laikyti didžiausiais privalumais.
Paskolos sąskaitų finansavimui
Jauniems verslams labai aktuali paslauga – sąskaitų finansavimas. Pasirašius pirmąsias didelės vertės sutartis neretai džiaugsmą lydi galvos skausmas, iš kur reikės gauti lėšų būtinoms gamybai ar teikiant paslaugas žaliavoms įsigyti. Deja, labai dažnai užsakovai sąskaitas apmoka tik po kelių mėnesių, tad apyvartinių lėšų trūkumas gali tapti dideliu trikdžiu sklandžiai organizuojant įmonės veiklą. Pasirinkus sąskaitų finansavimą nereikės pristabdyti gamybos ar paslaugų teikimo proceso.
Beje, reikėtų paminėti, kad sąskaitų finansavimas ir faktoringas – dažnai tapatinamos sąvokos, tačiau „Finbee Verslui“ atveju klientams nereikia parduoti skolų ar perleisti teisių į jas. Viskas – kur kas paprasčiau: tiesiog verslas gauna trumpalaikę paskolą, už ją įsigyja reikiamų prekių, įgyvendina užsakymą ir, kai klientas atsiskaito, įvykdo įsipareigojimus „Finbee“. Beje, skolinantis ne daugiau nei 50 tūkst. eurų nereikia įkeisti įmonės turto.
Kredito linija
Kredito linija – dar viena verslo finansavimo alternatyva, skirta užtikrinti stabilų apyvartinių lėšų lygį. Finansuotojas, suteikiantis kreditą, nustato tam tikrą skolinimosi limitą, o verslas bet kuriuo metu prireikus gali skubiai pasiskolinti reikiamą (tiesa, limito neviršijančią) sumą ar dalį jos.
Daugelyje šaltinių minima, kad kredito linija – dinamiškas, lankstus skolinimosi būdas, kai už nepanaudotas lėšas nereikia mokėti palūkanų, tačiau, palyginimui, bendradarbiaujantiems su „Finbee Verslui“ taip pat garantuojamas paskolos grąžinimas anksčiau laiko be jokių papildomų mokesčių, galimas ir palūkanų kompensavimas, taigi verta apskaičiuoti ir gerai pasverti, kuris finansavimo būdas palankesnis jūsų verslui.
Beje, įdomu tai, kad kredito linija – ne tik vienas iš verslo finansavimo būdų, bet ir viena iš tarptautinių finansinės paramos priemonių, pasitelktų kovai su COVID-19 pandemijos padariniais. Galimybę pasinaudoti kredito linija turėjo visos euro zonos šalys.
Verslo paramos priemonės
Verslo pradžia – kupina sunkumų ir netikėtumų, todėl įvairios tarptautinės organizacijos, valstybinės (tarp jų – ir savivaldybės), viešosios įstaigos ir su jomis bendradarbiaujantys finansuotojai verslui teikia pagalbos priemones. Bene daugiausia paramos Lietuvos verslai sulaukė iš ES struktūrinių ir investicinių fondų, kurių lėšomis įsteigta daug naujų įmonių, įgyvendinta verslo plėtra, moksliniai tyrimai, skatintas žmogiškųjų išteklių konkurencingumas ir kt.
Šiuo metu verslams ypač patrauklios lengvatinės paskolos, mokestinės lengvatos, palūkanų kompensavimas, valstybės remiamos finansavimo programos ir kt. Kaip teigiama jau minėtoje VšĮ „Versli Lietuva“ ataskaitoje, alternatyvūs išoriniai finansiniai šaltiniai, tarp kurių – ir INVEGA verslo paskolos bei tiesioginės finansinės išmokos verslams – palengvino neigiamą COVID-19 poveikį įmonių finansams ir apskritai leido išlikti konkurencingoje rinkoje.
Valstybės finansavimo programos daugiausia sutelktos į smulkųjį verslą, kuris gali pasinaudoti INVEGA palūkanų kompensavimu. Pavyzdžiui, „Finbee“ sutelktinės paskolos „Avietė“ privalumus jau įvertinto per 540 Lietuvos įmonių, kurioms bendrai išmokėta daugiau nei 4 mln. Eur lėšų. Pasirinkę „Avietę“ gali pasinaudoti INVEGA palūkanų kompensavimu skolinantis iki 50 tūkst. eurų sumą ne ilgesniam nei 24 mėn. laikotarpiui. Palūkanos – vos nuo 0,59 % per mėn.
Rizikos kapitalo fondai
Verslams startuoliams, ypač veiklą plėtojantiems technologijų srityje, galima pasidomėti rizikos kapitalo fondais. Lietuvoje atsiranda vis daugiau tokių fondų. Jų steigėjai/finansuotojai pasiryžę įsigyti iki 20–50 proc. verslo akcijų, tačiau nesiekia užimti vadovo posto, nors įtaką priimant sprendimus gali daryti. Investuojantieji į rizikos kapitalo fondus paprastai nepaprašys pateikti kredito istorijos ar finansinių duomenų: kaip ir verslo angelams, jiems ypač svarbi idėja bei preliminarus verslo planas. Investuotojų dėmesys nukreiptas į verslus, turinčius potencialo sparčiai augti ir plėstis, į jų uždirbamą pelną, todėl verslininkams, kurie nori tiesiog smagaus proceso, o ne didelio pelno, geriau rinktis kitus finansavimo būdus.
Verslo finansavimas panaudojant asmenines lėšas
Ir pabaigoje svarbu aptarti verslo finansavimo iš asmeninių lėšų svarbą. Steigiant verslą neišvengiamai reikia būti sukaupus pradinį kapitalą svarbiausioms išlaidoms padengti (pavyzdžiui, dokumentų parengimas, įmonės įregistravimas, teisinės paslaugos ir t. t.). Viena vertus, naudodami nuosavas lėšas verslininkai mažiau įsipareigoja, išvengia galvos skausmo svarstydami, kaip greitai grąžinti skolintas lėšas. Kita vertus, daugelio asmeninės lėšos dažnai – labai ribotos, tad vargu, ar pavyks greitai spurtuoti.
Kitaip tariant, norint greitai uždirbti, reikia daug investuoti ir parduoti daug prekių bei suteikti daug paslaugų. Visiems verslams išaušta metas, kai tenka kreiptis į išorės finansuotojus. Puiki išeitis – steigiant verslą panaudoti iki 20–30 proc. asmeninių lėšų, o likusią sumą pasiskolinti iš finansuotojų.
Turėkite omenyje „Finbee Verslui“ – finansuotoją, siūlantį bene plačiausią lanksčių paslaugų verslui spektrą.